|

השאירו פרטים

השאירו פרטים »

שאלות נפוצות בנושא הסרת משקפיים

טיפול תיקון ראייה בלייזר עלול להישמע מפחיד בהתחלה, וזו בדיוק הסיבה שבגללה כדאי להגיע לבדיקת התאמה.  בדיקה זו הינה חיונית ביותר לקביעת התאמת המועמד להליך המבוקש ובחירת השיטה המתאימה ביותר עבורו להסרת משקפיים בלייזר.

ניתוח לייזר לתיקון ראיה נעשה על קרנית העין (החלק השקוף הקדמי ביותר של העין) במטרה לשנות את צורתה ולייתר את הצורך בשימוש במשקפיים (או עדשות מגע). באופן פופולרי ניתן לדמיין את הטיפול כהטבעת עדשות המשקפיים על גבי העין.
הניתוח מתקן עיוות בקימור הקרנית (קימור יתר או תת קימור), עיוות שגרם לליקוי הראיה, ולאחר התיקון הראיה תעשה מדוייקת ואיכותית גם בלי משקפיים או עדשות מגע.
הקרנית – היא השכבה הדקיקה והשקופה בקדמה העין, עוביה כחצי מילימטר. מכיוון ומדובר באיבר זעיר הטיפול בו נעשה תחת מיקרוסקופ ובאמצעים טכנולוגים מתקדמים.

קיימות שתי שיטות עיקריות לביצוע ניתוח לייזר להסרת משקפיים ולכל אחת תתי-שיטות.
ב Lasik (ושיטות משנה: מכני עם מיקרוקרטום או פמטו-לאסיק עם לייזר בלבד) הניתוח נעשה בעומק הקרנית על שכבה בעומק 100-160 אלפיות המילימטר. לשם כך מייצרים בקרנית "מתלה" דק שמורם בתחילת הטיפול ומוחזר למקומו בסופו.
המתלה דק מאוד ומיוצר על ידי מכשור מתקדם ומיוחד (מכני עם מיקרוקרטום או פמטו-לאסיק עם לייזר בלבד – ראה הסבר בהמשך).
בשיטות ה LASIK ההחלמה מהירה ביותר וללא כאבים. בדרך כלל המטופל חוזר לשגרת יומו כבר למחרת הטיפול תוך ראיה מצוינת.
מכיוון ששיטה זאת מעט יותר פולשנית ומחלישה את הקרנית מעט יותר לעומת שיטת ה PRK היא מוצעת רק לבעלי קרניות עבות וסדירות ולבעלי מספרי משקפיים קטנים יחסית.

רק כ 30% מהמועמדים לניתוח מתאימים ל- Lasik.

ב- PRK הטיפול נעשה בקידמת בקרנית ובכך הוא "חוסך" עובי קרנית ושומר טוב יותר על חוזקתה.
בתחילה מוסרת שכבה דקיקה מאוד בחזית הקרנית הנקראת אפיטל, כ 50 אלפיות המ"מ עוביה ,() ואז מבוצע טיפול הלייזר.
השכבה שהוסרה צומחת מחדש תוך ימים ספורים.
שיטה זאת פחות פולשנית ושומרת על קרנית חזקה יותר לעומת שיטות הלאסיק , אולם ההחלמה ממנה מעט איטית יותר וכרוכה במספר ימים שבהם יתכנו כאבים.
למרבית המועמדים לניתוח (כ- 70%) יוצע טיפול ב-PRK בלבד.

ההבדל בין לאסיק מכני לפמטו-לאסיק הוא במכשיר המשמש ליצירת המתלה.
בשיטה המכנית החיתוך נעשה באמצעות מכשיר מכני זעיר (מיקרוקרטום) – היא השיטה המקורית והותיקה יותר.
בשיטת הפמטו החיתוך נעשה באמצעות לייזר מסוג–Femtosecond – שמות אחרים לשיטה זו הינם זי-לאסיק או אינטרא-לייז .
שיטה זו היא חדשנית יותר וכוללת שימוש במכשיר לייזר נוסף.
מבחינת תוצאות הראיה בין שתי תתי השיטות – אין הבדל משמעותי, אולם מכשיר הפמטו-לייזר מייצר מתלה דק ומדוייק יותר יחסית למכשיר המכני ולכן הטיפול בפמטו לייזר ויכול להרחיב את התאמת המטופל לשיטת הלאסיק
מתוך המומדים המתאימים לשיטת הלאסיק, למעלה מ-75% מתאימים או בוחרים בשיטת הפמטו-לאסיק.

בעניין הזה יש הבדל מהותי בין שתי השיטות העיקריות:
לאסיק (מכני או פמטו)
בלאסיק ההחלמה קצרה ביותר וללא כאבים. כבר למחרת חוזרים לשגרת חיים כמעט רגילה ורוב המטופלים מגיעים לאיכות ראיה מצויינת מייד או תוך 24-48 שעות.
PRK
כאבים ותופעות לוואי:
מבחינת כאבים, 3-4 הימים הראשונים אחרי הטיפול עשויים להיות בלתי נעימים כלל ועיקר.
ברוב המקרים, טיפול במשככי כאבים ספציפים (כדורים + טיפות) יורידו את רמת הכאבים לרמה נסבלת במשך שלושת הימים הראשונים לאחר הטיפול.
כחמישית מהטופלים (20%) מדווחים על כאבים משמעותים בשלושת הימים הראשונים.
עדכונים אחרונים שהכנסנו בטיפול לאחרונה הפחיתו את המספר הזה ל-10% ואולי למטה.
תופעות לוואי נוספות האופייניות לימים ראשונים אלו הינן: טשטוש ראיה, עיניים אדומות, סינוור ותחושת "חול בעיניים".
איכות ראיה:
כחמישה ימים לאחר הטיפול הראיה חוזרת לרמה תפקודית המאפשרת לנהוג ברכב בבטחה, לראות טלביזיה, לעבוד מול מחשב וכד'. לאחר חמשת הימים הראשונים חדות הראיה תשתפר מיום ליום בתהליך הדרגתי, כאשר חדות הראיה מקסימלית תושג לאחר כ 6 שבועות.

על מנת לברר התאמתך לניתוח יש לעבור בדיקת מלאה באחד ממרפאות Care laser.
בהתאם לתוצאות הבדיקה הצוות הרפואי שלנו יציע לך את הטיפול הנכון ביותר.

 

חלק גדול מהמועמדים לטיפול יתאימו רק ל-PRK לכן אין להם למעשה אפשרות בחירה.
מועמדים שהומלץ להם לאסיק, על שני סוגיהם, יוכלו לבחור באופציית PRK המעניקה חיסכון בעובי קרנית אך כרוכה בהחלמה ממושכת יותר ומלווה בכאבים בתקופת ההחלמה (ניתן לראות על כך הרחבה בפרק על ההחלמה משיטה זאת).
מועמדים שהומלץ להם טיפול בלאסיק-מכני רגיל יוכלו לבחור בפמטו-לאסיק שיש לה מספר יתרונות.
מטופל שהומלץ לו פמטו לאסיק לא תמיד יוכל לבחור בשיטת לאסיק מכני.
יש לציין שכיום חלק מהרופאים דוגלים בשיטת פמטו לאסיק ולא מבצעים לאסיק מכני.

במקרים נדירים הרופא המנתח עשוי לשנות את שיטת הטיפול מ LASIK ל PRK.
מעבר לשיטת ניתוח שונה מהמתוכנן יעשה בהחלטת המנתח במקרים של שיבוש בתהליך הטיפולי, במיוחד בעין המטופלת הראשונה, ובמטרה להשלים הטיפול בשתי העיניים באותה מסגרת תוך צמצום והאחדת זמני ההחלמה.

הצורך במשקפי קריאה (לקרוב) הוא משותף לכל בני האדם, ללא קשר לניתוח לייזר להסרת משקפיים, והוא מתחיל מגיל 40-45 ומעלה.
במקור הניתוח שאנו מבצעים מיועד לתיקון הראיה לרחוק בלבד.
כיום אנו מציעים למטופלים החל מגיל 40 להתנתח בשיטת המונו ויז'ן בה עין אחת (החזקה יותר) מכוונת לרחוק והשניה תותאם לקריאה מקרוב. זה אמנם נשמע מעט מוזר אך כיום זהו הפתרון האיכותי ביותר לגילאים אלו, לא רק בטיפולי לייזר אלא גם בעדשות מגע ואף בניתוחי קטרקט.
שיעור המרוצים מפתרון זה גבוה מאוד ונושק ל 100% מהמטופלים.
בחלק מהמקרים טיפול המונו ויז'ן אינו מונע את משקפי הקריאה אולם מוריד באופן משמעותי את התלות בהם בחיי היום יום.

למשך כשבועיים יש להימנע מרחצה בבריכה, בים וממקומות עתירי אבק וחול.
יש להימנע יותר מכרגיל שמשפשוף העיניים בתקופה הראשונה
הידעתם : רופאי עיניים ממליצים באופן כללי להימנע משפשוף העיניים ללא קשר לטיפול.
גם אם החלטתם שלא לעבור את הטיפול, הימנעות ומודעות לאי שפשוף עינים תשמור על בריאות העין שלכם.

טיפול בטיפות עיניים לזמן קצר שיש להקפיד על נטילתם בהתאם להנחיות הרופא, כדי להבטיח החלמה מלאה וטובה במטרה לשמור על לחות העין ולמנוע זיהום.
הטיפול בטיפות עיניים נמשך מספר שבועות.
המטופל יקבל מרשם לבית המרקחת + דף הוראות מסודר בנושא.
בטיפול PRK הלקוחות יקבלו גם טיפות להפחתת ומניעת כאב.

בהחלט.
הביקורות הקבועות הינן: יום, שבוע וחודשיים לאחר הניתוח. במקרה של צורך בביקורות נוספות הצוות הרפואי יודיע על כך.
ישנה חשיבות רבה לביקורות אלו על מנת לוודא החלמה תקינה וראיה מיטבית לאחר הניתוח.

כל מנותח יכול לקבוע תור מתי שיחפוץ בכך לביקורות בקר לייזר ללא הגבלה, כל עוד הסימפטום/ תלונה היא על טשטוש ראיה קבוע שכנראה נובע מהצורך במשקפיים.
בכל תלונה אחרת (גוף זר, דלקת, כאבים או כל דבר אחר שלא קשור לטשטוש ראיה הנובע מהצורך במשקפיים) יש לפנות לרופא עיניים בקופת חולים.
יש לציין כי מנותחים שהמספר שלהם היה גבוה מ 5.00- לפני ביצוע הניתוח עליהם לבצע בדיקת מעקב פעם בשנה אצל רופא עיניים בקופת חולים על מנת לעקוב אחר רשתית העין, שכן אמנם הניתוח העלים את ליקוי הראיה אבל העין עדיין מתוחה וגדולה (זאת הסיבה להיווצרות המספר מלכתחילה) ובמקרים אלו מומלץ מעקב רשתית פעם בשנה (גם למי שלא ביצע ניתוח לייזר להסרת משקפיים).

 • המשך שימוש במשקפיים או בעדשות מגע, אולם שימוש ממושך בעדשות מגע עלול לגרום לנזק לקרנית ואף לעיוורון.
 • חלופה נוספת הינה ניתוח פולשני להשתלת עדשה בתוך העין. ניתוחים אלו מתאפיינים ברמת סיכונים וסיבוכים גבוהה ביחס לניתוחי לייזר להסרת משקפיים ומוצעים בד"כ למי שאינם מתאימים לניתוחי לייזר להסרת משקפיים.
  השינוי לא ישפיע על התוצאה הסופית אבל כרוך בהחלמה איטית יותר, ולפעמים גם בכאבים, על שיטת ה-PRK ניתן לקרוא בפרוט בהסברים מעלה.

הניתוח עצמו אינו כרוך בכאבים. הוא נעשה תחת אלחוש (הרדמה מקומית) על ידי טיפות הרדמה מקומית לכל עין. הדבר נכון לכל סוגי הטיפולים להסרת משקפיים בלייזר.

הניתוח בכל עין אורך דקות בודדות בלבד.
כל השהות בחדר הטיפולים נמשכת כ-15-20 דקות לשתי העיניים.
לפני הטיפול ישנם תהליכי בדיקה והכנה הנמשכים כשעה וחצי. בסוף הטיפול המטופל משוחרר לביתו לאחר 15 דקות של ישיבה במרפאה.
בסה"כ יום הטיפול במרפאה יקח כשעתיים עד שלוש.

כן, במקרים בודדים כמתואר:

 • שינוי מספר: במהלך בדיקת ההתאמה אנו מוודאים כי הראיה יציבה ולא צפוי שינוי בגודל ליקוי הראיה בעתיד. למרות זאת לעיתים חל שינוי טבעי עם השנים ונוסף מספר, בד"כ לא יותר מ 1-2 דיופטר. במקרים אלו אנו מוסיפים טיפול לייזר לתיקונו. יש לציין שהסיכוי לצורך בטיפול נוסף נמוך וע"פ מחקרים עומד על כ 2-3% מכל המקרים למשך שנים רבות לאחר הטיפול.
 • בחלק קטן מהמקרים (פחות מ 1%), נדרשת תוספת לייזר מיידית לאחר הטיפול בטווח של 3-6 חודשים וזאת מכיוון שבטיפול הראשון לא הושגה התוצאה המיטבית במלואה.
  תוספות לייזר כאלו יבוצעו רק במידה ובריאות העין ועובי הקרנית הנותר לאחר הטיפול הראשון מאפשרים טיפול נוסף.
  בשני המקרים שתוארו מעלה קר לייזר מעניקה ללקוחותיה אחריות לכל החיים והטיפול יבוצע ללא תשלום.
  ב-Care-laser טיפלנו במסגרת האחריות בשנת 2021 ב-5 לקוחות שנותחו אצלנו בפעם הראשונה לפני 20 שנה!! זו גאוותנו – אנחנו מלווים את לקוחותינו לאורך שנים רבות!
  בנוסף, מעל גיל 40, רוב מוחלט של בני האדם, עם או ללא טיפול לייזר, יזדקקו למשקפיים לקריאה מקרוב. במסגרת תכנון הטיפול יש באפשרותנו להציע טיפול מונו-ויז'ן שייתן מענה חלקי לצורך זה ועליו ניתן לקרוא בשאלה הרלוונטית.

לא.
סוג הלייזר המשמש לתיקון ראיה לא חודר לתוך העין ולא גורם נזק לחלקים הפנימיים של העין. פעילותו מוגבלת לחלק החיצוני של העין – הקרנית. מכאן שטיפול הלייזר לא יגרום למחלות אחרות כמו קטרקט או גלאוקומה.

יובש בעיניים היא תופעה שסובלים ממנה רבים בלי קשר לטיפול בלייזר, והיא שכיחה בין שאר תופעות הלוואי של הטיפול  בתקופה הראשונה ובמיעוט המקרים גם לטווח ארוך.
לעיתים דרוש לצורך טיפול בתופעות היובש, בין אלו שהיו קיימות ממילא ובלי קשר לטיפול ובין אלו שנגרמו או הוחמרו כתוצאה מהטיפול, בטיפולים נוספים הכרוכים בתשלום כגון: השתלת מסתמים מלאכותיים לנקבי הדמעות, או ניקוי הבלוטות המייצרות את השמנונית לרקמת העין ועוד.

טיפולי הלייזר להסרת משקפיים הינם בטוחים ומגיעים לרמת בטיחות גבוה ביותר ובשל בטיחותו הוא ניתוח הבחירה הנפוץ ביותר בעולם. אולם ברפואה לעיתים נדירות יש סיבוכים לא צפויים. תקופת הרפואה המתקדמת בה אנו חיים נותנת ברובה פתרון גם לסיבוכים אלו. בין הסיבוכים האפשריים והנדירים ניתן למצוא: עכירות קרנית עם טשטוש ראיה ובוהק, צניחת עפעף זמנית או קבועה, ובמקרים נדירים דלקת או זיהום הקרנית עם ריפוי לא סדיר שלה, קפלים במתלה הטיפולי (בניתוחי LASIK), תקלות חיתוך שונות ביצירת המתלה הטיפולי וצמיחת אפיתל מתחת למתלה הקרנית (בניתוחיLASIK ), התפתחות בלט של הקרנית (אקטזיה), שתחייב הרכבת עדשת מגע, השתלת טבעות בקרנית, טיפול לחיזוק הקרנית או השתלת קרנית. 
מרבית הסיבוכים הנדירים הינן ברי טיפול והחלמה מלאה.

טיפול לייזר מבוצע על הקרנית שהיא השכבה החיצונית של העין. בטיפול אין מעורבות של הרשתית שהיא האיבר החיוני המנהל את הראיה, ולכן הסיכוי להתרחשות עיוורון הוא אפסי לא קיים באופן מעשי. במקרים של סיבוכים נדירים מאד, 1/20,000, תחייב טיפולים וניתוחים נוספים כולל השתלת קרנית, לפני השתלה כזו, ליקוי הראיה עשוי להיות מוגדר כעיוורון, אבל הוא בר תיקון וריפוי, הקרנית היא רקמה חיצונית וסלחנית וכיום הרפואה המתקדמת יודעת למנוע מקרי עיוורון שפעם היו בהחלט נגרמים בשל מחלות קרנית.
קר לייזר ניתחה עד היום 70,000 לקוחות בישראל (ועוד רבים בחו"ל) ועד היום אף לא מקרה עיוורון אחד.

בתקופת ההיריון הנפלאה חלים לעיתים שינויים שונים בראיה ולא מומלץ לבצע טיפול בתקופה זו. התאזרי בסבלנות עד לאחר הלידה.
לעומת זאת בתקופת ההנקה אין בעיה לבצע את הניתוח.

ראשית, יש להתנתח ולראות מצוין ללא משקפיים…
לאחר הניתוח ניתן לגשת לאחד מתחנות הצילום של משרד הרישוי ולחדש שם את רישיון הנהיגה.

קצין רפואה ראשי של צה"ל מכיר ומאשר את טיפול הלייזר. לאחר הטיפול, כשתושג חדות ראיה ללא משקפיים ניתן לפנות בבקשה להעלאת פרופיל.

בדיקת ההתאמה כשמה כן היא – מטרתה לבדוק את ההתאמה לניתוח ולהחליט על סוגו.
במסגרת הבדיקה עורכים מגוון בדיקות הקשורות לכלל בריאות העין ולעיתים ניתן לאתר גם בעיות שאינן קשורות לטיפול. עם זאת, הבדיקה אינה מתוכננת ומכוונת כדי לשלול מחלות עיניים.
במקרה של תלונות על איכות ראיה שאיננה מתוקנת בעזרת משקפיים או עדשות מגע יש לפנות לרופא עיניים בקופת חולים לבדיקות מתאימות.

להרחבה בנושאי ראייה ותיקוני ראייה בלייזר, ניתן לעיין באסופת המאמרים מאת רופאי חטיבה העיניים של Care laser – לחץ כאן

לקביעת בדיקת התאמה, חייגו 2273* או השאירו פרטים, ואחד מנציגנו יחזור אליכם בהקדם.

השאירו
פרטים
»

השאירו פרטים »

*בכפוף לתנאי השימוש והתקנון

לקבלת שיחה מנציג מלאו פרטיכם או חייגו – 2273*

דילוג לתוכן